Jeśli dbasz o formę to w czasie treningów dajesz z siebie wszystko – krew tętni w żyłach, a ciało pracuje na najwyższych obrotach. Tu z odsieczą przychodzi muzyka. Badania wykazują, że jej właściwy dobór pozwala osiągać lepsze rezultaty treningowe.
Muzyka o szybkim tempie z powtarzalnym taktem i mocnym rytmem, najlepiej powyżej 120 uderzeń na minutę (bpm), pomaga utrzymać odpowiednie tempo, zwiększa energię trenującego i wspomaga reakcje jego organizmu. Na przykład biegacz słuchający powtarzalnie wybijanego taktu jest bardziej skłonny do zsynchronizowania z nim swoich stóp i ich uderzeń o podłoże. Wzrost tego tempa skutkować będzie wzrostem tempa biegu.
W celu sprawdzenia tej teorii wykorzystać można utwory ze 120 bpm, na przykład:
Eagle-Eye Cherry: Save Tonight – 120 bpm
Madonna: Music – 120 bpm
Usher: DJ Got Us Fallin’ Love– 121 bpm
Ważne jest też, że muzyka poprawia nastrój wzmacniając poczucie szczęścia i wigoru, a łagodząc poczucie złości, depresji czy napięcia. Wzmaga również uwagę trenującego pomagając mu nie zwracać uwagi na zmęczenie.
Jeśli chodzi o wybór typu muzyki, to nie jest to aż tak istotne. W zasadzie każda muzyka daje efekty w porównaniu do tych samych ćwiczeń wykonywanych bez muzyki. Natomiast jeśli wybierzemy muzykę w tempie 120 bpm, najczęściej pop lub rock, to nasze wyniki będą znacznie lepsze.
Muzyka jest zatem jednym z sekretów racjonalizacji i udoskonalania osiągów sportowych. Warto w związku z tym wypróbować jedne z najnowszych słuchawek sportowych JBL zaprojektowanych dla osób aktywnie uprawiających sport. Zgodnie ze swoimi preferencjami wybrać można słuchawki odporne na pot, przewodowe, bezprzewodowe czy inne (www.jbl.com.pl).
Źródło badań: http://dspace.brunel.ac.uk/bitstream/2438/1053/1/JSS Synchronous Music Article 2006.pdf