SUPORT sp. z o.o. sp.k.
Informacja o realizowanej strategii podatkowej
SUPORT sp. z o.o. sp.k.
za rok podatkowy 2022
I. Wstęp
Niniejsza informacja ma na celu realizację przez SUPORT sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w Katowicach ( dalej: „SUPORT” lub „Spółka”) obowiązków wynikających z art.27c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( t.j. Dz.U. z 2022 r. poz.2587 z późn. zm.; dalej:„ustawa o CIT”).
Niniejszy dokument stanowi informację o realizacji strategii podatkowej
Niniejsza informacja dotyczy strategii podatkowej realizowanej przez SUPORT w roku podatkowym trwającym od 01 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. ( dalej: „rok podatkowy” ).
Niniejsza informacja nie odnosi się do informacji, do których dostęp jest zastrzeżony z uwagi na obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, w szczególności:
- Informacji objętych przepisami o ochronie informacji niejawnych,
- Informacji, których Spółka nie może ujawnić z uwagi na nałożone na nią obowiązki wynikające z przepisów prawa, zobowiązania kontraktowe lub wynikające z podjętych przez Spółkę decyzji biznesowych.
Ponadto, niniejsza informacja nie obejmuje informacji poufnych, które ze względu na realizowane przez Spółkę plany i przedsięwzięcia biznesowe podlegają ochronie, jako dane objęte tajemnicą handlową, przemysłową, zawodową lub procesu produkcyjnego.
II. Informacje ogólne: informacje o Spółce, cele i realizacja strategii podatkowej w roku 2022 .
SUPORT sp. z o.o. sp. k., której siedziba mieści się w Katowicach przy ulicy Pijarskiej 9, jest spółką prawa handlowego wpisaną do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy KRS pod numerem KRS: 0000704215, NIP: 6342899136, REGON: 367713052.
SUPORT jest polskim podmiotem, którego wspólnikami są podmioty polskie. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej jest hurtowa sprzedaż szerokiej gamy urządzeń elektroakustycznych, sprzętu nagłaśniającego , głośników hi-fi oraz komponentów audio-wideo, a także systemów multimedialnych do zastosowania w domu i samochodzie oraz przy komputerze. W ofercie sprzedaży znajdują się najwyższej jakości produkty takich znanych i cenionych w tej branży marek jak: JBL, Infinity oraz Harman/ Kardon.
Spółka realizuje strategię podatkową polegającą na efektywnym wywiązywaniu się z obowiązków podatkowych wynikających z przepisów prawa podatkowego w poszanowaniu zasad odpowiedzialności społecznej.
SUPORT ma świadomość, że jej rzetelne podejście do wykonywania obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego wpływa na jej wizerunek jako wiarygodnego kontrahenta. Budowanie zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa pozostałych uczestników obrotu gospodarczego jest równie istotnym aspektem w działalności Spółki.
SUPORT przywiązuje dużą uwagę do kwestii zarządzania ryzykami podatkowymi, które potencjalnie mogą wystąpić w jego działalności, w taki sposób, aby nie dopuścić do urzeczywistnienia tych ryzyk. Spółka nie podejmuje ryzyk podatkowych. Jeżeli Spółka zidentyfikuje ryzyko podatkowe, podejmuje kroki, które prowadzą do jego eliminacji.
W politykę działalności Spółki nie jest wpisane stosowanie agresywnych optymalizacji podatkowych. Oznacza to, że SUPORT nie podejmuje czynności mających na celu osiągnięcie korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, w założeniu miałoby być głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania. W związku z tym SUPORT nie bierze udziału w konstrukcjach pozbawionych ekonomicznego uzasadnienia, które tworzone są jedynie na potrzeby unikania opodatkowania czy zmniejszania ciężarów podatkowych. Wszelkie decyzje podejmowane przez Spółkę posiadają uzasadnienie ekonomiczne oraz biznesowe, a nie podatkowe.
Realizowanie obowiązków publicznoprawnych oraz konieczność uiszczania należności z tego tytułu na rzecz Skarbu Państwa traktowana jest przez władze Spółki, jako obowiązek Spółki wynikający z prowadzenia działalności na terenie kraju. Władze Spółki wdrażają mechanizmy wewnętrzne celem zapewnienia skutecznej i adekwatnej kontroli organizacji z perspektywy wypełniania obowiązków nakładanych na Spółkę przez przepisy prawa podatkowego, w szczególności Spółka:
- dochowuje należytej staranności celem zapewnienia prawidłowości i terminowości rozliczeń podatkowych Spółki;
- wskazuje aktywną postawę w zakresie budowania transparentności rozliczeń podatkowych;
- zabiega o regularne poszerzanie wiedzy kadry pracowniczej z zakresu prawa podatkowego;
- podejmuje decyzje w celu ograniczenia ryzyka podatkowego poprzez minimalizację zagrożeń ze strony otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego.
Strategia podatkowa Spółki podlega okresowym przeglądom i jest dostosowywana do zmian zachodzących w otoczeniu i wewnątrz Spółki oraz do zidentyfikowanego ryzyka podatkowego związanego z prowadzeniem działalności w jej branży.
III. Informacje o realizowanej strategii podatkowej za rok podatkowy 2022.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, tj. o stosowanych przez SUPORT procesach oraz procedurach dotyczących zarządzania wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego i zapewniających ich prawidłowe wykonanie.
Spółka realizuje strategię podatkową, która ma na celu prawidłowe wykonywanie przez nią funkcji podatkowej, jasne określenie formuł decyzyjnych, celów oraz środków umożliwiających prawidłową i terminową realizację obowiązków podatkowych. Celem Spółki jest dążenie do pełnej zgodności z wszelkimi obowiązkami wynikającymi z przepisów prawa podatkowego. W osiąganiu tego celu Spółce pomaga wdrożona wewnętrznie strategia podatkowa opierająca się o zapewnienie:
- zgodności wszelkich podejmowanych działań z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego;
- uczciwości podatkowej;
- transparentności podatkowej podejmowanych działań;
- zminimalizowania możliwości wystąpienia oraz skutków ryzyk podatkowych, jakie wiążą się z działalnością każdego przedsiębiorcy, z uwzględnieniem specyfiki prowadzonego biznesu.
Głównym i zasadniczym założeniem Spółki, w odniesieniu do kwestii podatkowych, jest prawidłowe wywiązywanie się z nałożonych na nią obowiązków podatkowych, w tym w szczególności płacenie podatków i wszelkich innych zobowiązań o charakterze podatkowym w kwotach i w terminach wymaganych przepisami prawa.
W tym celu Spółka realizuje szereg procesów i mechanizmów oraz podejmuje działania mające na celu rzetelne wykonywanie obowiązków podatkowych, a także uchronienie jej przed ewentualnym zaangażowaniem w transakcje i/lub przedsięwzięcia, które mogłyby implikować ryzyka dla Spółki. Spółka wdrożyła działania i procedury ( zarówno w formie pisemnej jak i w formie praktycznych procesów postępowania) celem zapewnienia prawidłowego wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. W zakresie prawa wewnętrznego Spółka posiada system aktów prawa wewnętrznego, mający bezpośredni oraz pośredni wpływ na prawidłowość wypełniania przez Spółkę obowiązków z zakresu prawa podatkowego oraz ogranicza ryzyka podatkowe w kluczowych aspektach prowadzonej przez Spółkę działalności, w tym regulaminy, procedury czy instrukcje w zakresie:
- organizacji Spółki;
- polityki kadrowej;
- prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- gospodarowania majątkiem Spółki,
- stosunków z kontrahentami.
W zakresie zarządzania ryzykiem podatkowym Spółka posiada, w szczególności:
- procedurę realizacji funkcji podatkowej,
- instrukcję w sprawie zasad i trybu postępowania oraz procedur bezpieczeństwa przy realizacji transakcji nabycia towarów od dostawców krajowych i zagranicznych w kontekście sprzedaży towarów do krajów Unii Europejskiej oraz krajów trzecich,
- procedurę weryfikacji kontrahenta pod kątem podatku VAT,
- procedurę rejestracji odbiorcy na wewnętrznym portalu Spółki,
- procedurę obiegu i akceptacji not korygujących,
- zasady użytkowania samochodów służbowych.
- procedurę akceptacji faktur i zamówień handlowych,
- instrukcję postępowania w zakresie mechanizmu podzielonej płatności oraz zautomatyzowane narzędzia umożliwiające weryfikację kontrahentów Spółki w zakresie ich zarejestrowania jako czynnych podatników VAT oraz zgodności podanych przez nich numerów rachunków bankowych z danymi z wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT, dostępnymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (tzw. Biała Lista Podatników VAT).
Część procesów funkcjonuje na zasadzie wypracowanych na przestrzeni lat praktyk postępowania, tj. m.in. wewnętrzna procedura weryfikacji posiadanej dokumentacji pod kątem transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, której to stosowanie przez pracowników podlega okresowej weryfikacji przez wewnętrzne działy kontroli SUPORT.
SUPORT wykazuje dbałość o to, aby wdrożone wewnątrz Spółki procedury i procesy były adekwatne do rodzaju i skali prowadzonej przez nią działalności oraz pozwalały Spółce na efektywne zagospodarowanie obszarami ryzyka podatkowego. Nad funkcjonowaniem poszczególnych procesów i stosowaniem wdrożonych procedur nieprzerwanie czuwają Wspólnicy Spółki.
Pracownicy odpowiedzialni za realizację zagadnień podatkowych posiadają niezbędną wiedzę i umiejętności zapewniające prawidłowe wykonywanie przez Spółkę obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.
Z uwagi na to, że prawo podatkowe charakteryzuje się znaczną dynamiką, Spółka ma na uwadze konieczność podnoszenia kwalifikacji zawodowych swoich pracowników odpowiedzialnych za realizację obowiązków podatkowych m.in. poprzez umożliwianie udziału w szkoleniach mających na celu aktualizację i rozwój posiadanej wiedzy podatkowej.
W uzasadnionych przypadkach Spółka korzystała z profesjonalnego wsparcia zewnętrznych doradców podatkowych.
Ponadto, Spółka podejmuje również następujące działania celem prawidłowego wywiązywania się z obowiązków podatkowych:
- śledzenie zmian w przepisach prawa podatkowego, w tym wydanych interpretacji ogólnych, objaśnień podatkowych, orzecznictwa sądowo-administracyjnego, jak również innych ogólnodostępnych źródeł wiedzy;
- stała współpraca z wewnętrznym doradcą podatkowym;
- wykorzystanie zasobów zewnętrznych tj. korzystanie z usług firm doradztwa podatkowego;
- aktywna współpraca z biegłymi rewidentami;
- korzystanie z instytucji indywidualnych interpretacji podatkowych mających na celu potwierdzanie prawidłowej wykładni przepisów prawa podatkowego.
Spółka korzysta z wyspecjalizowanych programów komputerowych i innych narzędzi informatycznych, które wspomagają pracowników w prawidłowym i terminowym wypełnianiu obowiązków spółki na gruncie podatkowym. Spółka podejmuje również działania, mające na celu bieżące monitorowanie zgodności wykorzystywanych systemów finansowo-księgowych z wymogami przepisów prawa podatkowego oraz w zakresie w jakim jest to konieczne, odpowiednie dostosowywanie systemów do tych regulacji.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o CIT, tj. o stosowanych przez SUPORT dobrowolnych formach współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej.
SUPORT wykazuje pełną gotowość do współpracy z organami podatkowymi, a w podejmowanych przez siebie działaniach zachowuje otwartość oraz przejrzystość wobec organów podatkowych. W roku podatkowym 2022, Spółka nie podejmowała dobrowolnych form współpracy z organami Krajowej Administracji Skarbowej, w szczególności nie zawarła umowy o współdziałanie, o której mowa w art. 20s ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2707 ze zm.; dalej: „Ordynacja podatkowa”).
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości w zakresie rozliczeń podatkowych, są one ujawniane organom podatkowym tak szybko, jak jest to możliwe po ich zidentyfikowaniu przez Spółkę. W takich sytuacjach, SUPORT niezwłocznie dokonuje odpowiednich korekt rozliczeń podatkowych.
W Spółce zostały wyznaczone odpowiednie osoby odpowiedzialne za kontakt z organami podatkowymi, w tym z opiekunem podatnika w urzędzie skarbowym.
SUPORT ma świadomość istnienia również innych form dobrowolnej współpracy z organami podatkowymi takich jak: złożenie wniosku o wydanie interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, interpretacji indywidualnej, wiążącej informacji stawkowej, wiążącej stawki akcyzowej, uprzedniego porozumienia cenowego, czy też opinii o stosowaniu zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Spółka nie korzystała z tych możliwości w 2022 r., niemniej nie wyklucza skorzystania z nich w przyszłości, gdyby zaistniała taka potrzeba.
Spółka ma na uwadze ponadto możliwość kontaktu z infolinią Krajowej Informacji Skarbowej, gdyby zaistniała potrzeba wyjaśnienia wątpliwości / potwierdzenia prawidłowości przyjętego sposobu rozliczeń w zakresie przepisów prawa podatkowego.
Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT, tj. odnoszące się do realizacji przez SUPORT obowiązków podatkowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wraz z informacją o liczbie przekazanych Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych, o których mowa w art. 86a § 1 pkt 10 Ordynacji podatkowej, z podziałem na podatki, których dotyczą.
Spółka kładzie szczególny nacisk na rzetelność, prawidłowość, transparentność oraz terminowość swoich rozliczeń podatkowych, w tym identyfikuje obowiązki związane z przekazywaniem Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych (MDR). SUPORT skazuje, że w roku 2022 terminowo oraz rzetelnie realizowała wszelkie obowiązki wynikające z przepisów prawa podatkowego obowiązujących w RP, w tym w szczególności Spółka złożyła wszelkie deklaracje podatkowe dotyczące rozliczeń podatkowych za 2022 rok oraz uregulowała terminowo zobowiązania podatkowe wynikające z:
- podatku dochodowego od osób prawnych (CIT);
- podatku od towarów i usług (VAT);
- obowiązków płatnika w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT);
- PCC;
- podatku od nieruchomości.
W roku podatkowym 2022 Spółka nie przekazała Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej informacji o schematach podatkowych.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. a ustawy o CIT, tj. dotyczące transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego Spółki.
W roku podatkowym 2022, SUPORT nie dokonywała transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, których wartość przekracza 5% sumy bilansowej aktywów w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego SUPORT, w tym z podmiotami niebędącymi rezydentami podatkowymi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 3 lit. b ustawy o CIT, tj. dotyczące planowanych lub podejmowanych przez SUPORT działaniach restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych podatnika lub podmiotów powiązanych w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT .
W roku podatkowym 2022 Spółka nie planowała, ani nie podejmowała żadnych działań restrukturyzacyjnych mogących mieć wpływ na wysokość zobowiązań podatkowych Spółki lub podmiotów powiązanych, w szczególności:
- łączenia z innymi spółkami;
- przekształcenia w inną spółkę;
- wniesienia wkładu do innej spółki w postaci przedsiębiorstwa spółki lub jego zorganizowanej części (w tym w ramach podziału spółki);
- wymiany udziałów.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 4 ustawy o CIT, tj. o złożonych przez SUPORT w 2022 r. wnioskach o:
- wydanie ogólnej interpretacji podatkowej, o której mowa w art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej - w 2022 roku SUPORT nie składała wniosków o wydanie interpretacji ogólnej;
- interpretacji przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14b Ordynacji podatkowej – w 2022 roku SUPORT nie składała wniosków o interpretacje indywidualne;
- wiążącej informacji stawkowej, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku od towarów i usług – w 2022 roku SUPORT nie składała wniosków o wiążącą informację stawkową;
- wiążącej informacji akcyzowej, o której mowa w art. 7d ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 722 ze zm.) - w 2022 r. SUPORT nie składała wniosków o wiążącą informację akcyzową.
- Informacje, o których mowa w art. 27c ust. 2 pkt 5 ustawy o CIT dotyczące dokonywania rozliczeń podatkowych SUPORT na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.
W roku podatkowym 2022 SUPORT nie dokonywała rozliczeń podatkowych na terytoriach lub w krajach stosujących szkodliwą konkurencję podatkową wskazanych w aktach wykonawczych wydanych na podstawie art. 11j ust. 2 ustawy o CIT oraz w obwieszczeniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanym na podstawie art. 86a § 10 Ordynacji podatkowej.