Technologie społecznościowe
Technologie społecznościowe
NOWOŚCI
29.05.2017

Wyobraźmy sobie taką sytuację – podróżujemy ze znajomym lub swoją lepszą połową samolotem, pociągiem czy inną komunikacją dalekobieżną i chcielibyśmy wspólnie posłuchać muzyki. Nie wypada włączyć swojego ulubionego głośnika bezprzewodowego, bo inni pasażerowie niekoniecznie chcą słuchać tego samego co my. Cóż zatem zrobić? Czy jest jakieś satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie? Okazuje się, że tak.

 

W podróży (i nie tylko) doskonale sprawdzą się słuchawki z funkcją dzielenia się muzyką. O co chodzi? Otóż na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rozwiązań różnych marek, które umożliwiają słuchanie tej samej muzyki z jednego źródła na dwóch różnych zestawach słuchawkowych. Czasami jest to udostępnianie muzyki w obrębie tej samej technologii (użytkownicy muszą mieć słuchawki tej samej marki obsługujące daną technologię), czasami jest to mniej wygodne, przewodowe połączenie ze sobą dwóch par bezprzewodowych słuchawek, a czasami jest to możliwość udostępniania muzyki ze swoich słuchawek na dowolny inny model słuchawek Bluetooth. Ostatnie z wymienionych rozwiązań jest najkorzystniejsze i najbardziej uniwersalne. Znane jako technologia ShareMe 2.0 wymyślone i opatentowane zostało przez markę JBL. Występuje we wszystkich słuchawkach nausznych i wokółusznych serii JBL Everest (JBL Everest V300, JBL Everest V700, JBL Everest V700 Elite). Jak to działa? Jeśli słuchasz muzyki na którymś z wymienionych modelisłuchawek serii JBL Everest, a druga osoba posiada dowolne bezprzewodowe słuchawki Bluetooth (również innej marki), to używając technologii ShareMe 2.0 bez problemu możesz udostępnić muzykę, byście mogli słuchać jej razem. Genialne i jakże funkcjonalne!

Natomiast kiedy już dotrzecie do celu swojej podróży przydać mogą się głośniki bezprzewodowe działające na podobnej zasadzie. Mowa tu o technologii JBL Connect (dostępna w modelach JBL Flip 3, JBL Charge 3, JBL Pulse 2, JBL Xtreme, JBL Boost TV, JBL Cinema SB450) oraz o technologii Dual Sound dostępnej w głośnikach marki Harman Kardon (HK Go+Play, HK Onyx Studio 3, HK Onyx Mini, HK Aura Studio 2). Obie działają podobnie – w obrębie wszystkich głośników wyposażonych w daną technologię konkretnej marki bezprzewodowo można łączyć ze sobą dowolne dwa z nich. Efekt jest taki, że uzyskujemy potężniejszy dźwięk, a głośniki możemy ustawić tak, żeby dźwięk otaczał nas z każdej strony.

Jeszcze ciekawszym rozwiązaniem lifestylowo-socjalnym jest użyta w modelu JBL Flip 4 technologia JBL Connect+. Tutaj łączyć ze sobą możemy nawet 100 i więcej głośników wyposażonych w tę technologię. Dowodem niech będzie pobity przez markę JBL w tym roku w kwietniu Rekord Guinnessa – w Londynie zagrało wówczas równocześnie 1000 głośników JBL Flip 4, a źródłem było jedno urządzenie przenośne! Funkcjonalność ta jest o tyle przydatna, że spotykając się w szerszym gronie z przyjaciółmi, którzy również posiadają głośnik JBL Flip 4, można nagłośnić całkiem spore pomieszczenie, a nawet halę. Wszystko zależy od charakteru spotkania i naszych potrzeb.

W dobie stale zmieniającego się świata i coraz szerzej wykorzystywanych mediów społecznościowych przytoczone rozwiązania są naturalną odpowiedzią na potrzeby użytkowników. Pomysł dzielenia się muzyką i jej udostępniania nie urodził się w zaciszu biur inżynierów pracujących nad nowymi modelami słuchawek czy głośników. Potrzeba taka pojawiła się w głowach użytkowników, którzy wielokrotnie dopytując o tego typu rozwiązanie, uruchomili działania mające na celu zaspokojenie takiej potrzeby. Można zaryzykować twierdzenie, że tak narodziła się nowa kategoria urządzeń o charakterze społecznościowym.